Фито чај Манастирски збир

680,00 ден

Фито чајот “Манастирски збир” на Тианде е овошно билен пијалак со цел да ги обнови и зајакне виталните сили на телото. За изборот на билки во чајот се користи вековното искуство на монаси-исцелители. Чајните растенија го зголемуваат имунитетот поради витамините и антиоксидансите содржани во нив. Биолошки активните супстанции во одбрани билки делуваат смирувачки,и помагаат на телото да го надмине стресот.

Категорија:
Споделете го продуктот

Опис

Фито чајот “Манастирски збир” на Тианде е овошно билен пијалак со цел да ги обнови и зајакне виталните сили на телото. За изборот на билки во чајот се користи вековното искуство на монаси-исцелители. Чајните растенија го зголемуваат имунитетот поради витамините и антиоксидансите содржани во нив. Биолошки активните супстанции во одбрани билки делуваат смирувачки,и помагаат на телото да го надмине стресот. Само природни состојки – билки и овошје одгледувани во еколошки чиста област на Алтај – се користат во главниот рецепт. За подготовка на исцелителниот чај  се користат пијалоци, шипки, оригано, кантарион и бел оман. Овие растенија се користат од античко време од монаси-исцелители, бидејќи тие имаат способност не само да ја излечат душата, туку и да помогнат во обновувањето на телото. Во чајот “манастирски збир” на Тианде се додадени листови од рибизли и бреза, кои ја зголемуваат физичката издржливост на организмот, благодарение на богатиот спектар на витамини, содржани во нив. Чајот содржи и шумска врба, растение што се користело во Русија за да се подготват пијалоци долго пред да се употребат за кинески чај.

Чајот “Манастирски збир” нема ограничувања за користење, можете секој чај да го конзумирате. Конзумирање пред оброк го подобрува апетитот, а ако се зема после јадење, помага во варењето и активноста на гастроинтестиналниот тракт.

Контраиндикации: Не се препорачува да го користат лица кои имаат индивидуална нетолеранција кон некоја од состојките.

Начин на подготовка: 1 филтер ќесичка се посипува со 250 мл топла вода, се остава да отстои 5-10 минути по што потоа ќесичката се отстранува.

За дополнителни информации консултирајте се со Вашиот професионален консултант.