Фиточај со кинеска ангелика и жалфија

680,00 ден

Фоточај чај со кинеска ангелика и жалфија, 60 гр филтер ќесички, Жалфија – го подобрува и надополнува заздравувачкиот ефект на главната компонента на колекцијата на билки – кинеска ангелика. Жалфијата е особено ефикасна за време на менопауза кај секоја дама.Ова растение ја нормализира активноста на хормоните, се препорачува за неплодност и за време на менопаузата како средство за подмладување. Во исто време, внатрешниот внес на екстракт од жалфија го намалува потењето и го зајакнува централниот нервен систем.

Категорија:
Споделете го продуктот

Опис

Индикации за употреба на чај:
Пред и за време на менопаузата;
Нервоза;
Несоница;
Неплодност.

Поволното дејство на чајот-
Ја олеснува менструалната болка;
Го Нормализира крвниот притисок;
Ги подобрува перформансите на репродуктивниот систем;
Го намалува стресот и ја подобрува меморијата;
Го зајакнува имунолошкиот систем

Во составот на фито чајот влегуваат: ризоми и корени од кинеска Ангелика, билката пурпура ехинацеа, лисја од маточина,лисја од мудрец, ортилија, овошје Софора, листови од капина, кора од трепетлика.

Мудрец – ја засилува и дополнува акцијата на основната компонента на колекцијата од билки – Кинеската Ангелика. Жалфијата е особено ефикасно средство за време на климактеричен период. Растението ја нормализира активноста на половите жлезди при неплодност и во периодот на климаксот како подмладувачко средство.

Пурпура ехинацеа / нарекуваат ја уште еленов корен – ова растение ги прочистува лимфниот систем, крвта, црниот дроб, бубрезите и помага во реконструкцијата на здравите клетки. Се користи како зајакнување на имунитетот и придонесува за нормализирање на крвниот систем.
Како моќен аналгетик, ехинацеата се користи при разни воспалителни процеси и бенигни тумори на уринарниот тракт.
Маточина- влијае поволно врз активноста на срцето, ги смирува и го зајакнува нервниот систем, ја регулира половата активност.

Ортилија – поседува антиинфламаторно, противомикробно, антиканцерогено, абсорбирачко аналгетско и диуретично дејство. Го одржува имунитет. Препаратите со ортилија се способни да ја зголемат функционалната активност на матката и додатоци, што значи дека ја подобруваат работата на репродуктивниот систем како целина.

Плодови од Јапонска Софора – помагаат во лекувањето на болести на женскиот полов систем за отстранување на топлотни бранови за време на менопаузата, за лекување на болести поврзани со нарушена васкуларна пропустливост, хипертензија, бактериски ендокардитис, ревматизам и др.

Невен- го смирува нервниот систем, благо го намалува крвниот притисок, ја засилува работата на срцевиот мускул, го забавува срцевиот ритам, ги намалува отоците. Листовите од капина – се вистински богатства на активни супстанции, еден вид шумска аптека, кои обезбедуваат витамини А, Б, Ц, Е, шеќери, органски киселини, минерални материи. Капината има својство за намалување на температурата, противодиабетични својства, се користи при подолг и обилен месечен циклус,намалува раздразливост и го обновува сонот.

Кората од трепетлика – обезбедуваат заштита на деликатната женски организам за време на менопаузата, помага при ендометриоза, дисбактериоза и делува како стимулативно апетитот средство.

Начин на подготовка
1 филтер ќесичка се полева со 1 чаша (200 мл врела вода),се остава да отстои 10-15 минути.
Конзумирајте 1-2 пати дневно за време на оброците. Времетраење на третман 3-4 недели.

Контраиндикации: индивидуална неподносливост кон состојките на чајот, бременост, доење,
системски заболувања – туберкулоза, леукемија, мултиплекс склероза, колагеноза.

За дополнителни информации консултирајте се со Вашиот професионален консултант.