Природен гел, Алое вера 8гр

178,00 ден

Алое Вера ја има добиено титулата кралица на лековитите билки уште од античко време. Клеопатрата и познатите музи на љубовта и убавината користеле легури за да го одржат својот извонреден изглед. Составот на билката Алое има над 200 биолошки активни состојки кои ја прават основна и неопходна компонента во многу козметички производи.

Категории: ,
Споделете го продуктот

Опис

Алое Вера ја има добиено титулата кралица на лековитите билки уште од античко време. Клеопатрата и познатите музи на љубовта и убавината користеле легури за да го одржат својот извонреден изглед. Составот на билката Алое има над 200 биолошки активни состојки кои ја прават основна и неопходна компонента во многу козметички производи.

Моќната природна сила на алое вера е основата на природниот гел на Алое Вера. Производот е вреден помошник за секој тип на кожа -ја нормализира функцијата на лојните жлезди, заздравува комбинирана кожа, продира во длабочина ја нормализира сувата и чувствителна кожа.

Го забрзува заздравувањето на раните, ги брише лузните и се соочува со тврдоглави акни. Помага во обновувањето на кожата откако е изложена на природни влијанија- сонце, ветер или солена вода. Содржината на амино киселина го стимулира производството на колаген и ја одржува еластичноста.

Производот обезбедува на кожата микс од витамини и минерали и се грижи тие да бидат зачувани во одлична хидратантна  средина. Создава заштитна бариера и ја спречува пенетрацијата во кожата предизвикана од  бактериите.

Ефикасно го елиминира убодот од инсекти и е идеално средство за ублажување на непријатност и чешање.

Активни состојки:

Сок од алое вера, кој содржи над 200 биолошки активни супстанции.

Витамините A, B1, B2, B3, B9, E се борат со предвременото стареење на кожата и ги стимулираат метаболичките процеси во клетките.

Природните антисептици, салицилна киселина и антрахинони го закочуваат развојот на бактериите и успешно се справуваат со акни и иритации.

Минерален коктел / натриум, калиум, магнезиум, манган, калциум, железо, цинк, фосфор, бакар, хром и селен .

Природниот гел во својот  состав исто така вклучува маслиново масло, карбомер и сорбинска киселина.